ICHE
ICHE

HOME  ABOUT US  CONTACT US
District 1 District 2 District 3 District 4 District 5 District 6 District 7 District 8 District 9 District 11 Treasure Valley District 22 District 23 District 24 District 25 District 26 District 27 District 28 District 29 District 30 District 31 District 32 District 33 District 34 District 35 District 10 District 11 District 12 District 13 District 14 District 15 District 16 District 17 District 18 District 19 District 20 District 21

Candidate Statements 2010

2010 ICHE Candidate Letter

The Candidate Letter can be downloaded in MS Word format from this page.


Select your district from the map below.

If your district resides in Treasure Valley, either follow this link, or select the region below to be taken to a more zoomed-in map.

Idaho Legislative Districts

District: 1

Rep - Danielle Ahrens SEN
Con - Christian Fioravanti SEN
Rep - Shawn Keough SEN
Con - Jack Mervin SEN
Dem - Laura Bry REP
Rep - Heather Scott REP
Rep - Stephen Snedden REP
Dem - Steve Tanner REP
Rep - Sage Dixon REP
Rep - George Eskridge REP
Dem - Andrew Song REP
Dem - Bob Vickaryous REP

District: 2

Rep - Steve Vick SEN
Rep - Vito Barbieri REP
Dem - Cheryl Stransky REP
Rep - Fritz Wiedenhoff REP
Rep - Ed Morse REP
Rep - Eric Redman REP

District: 3

Rep - Bob Nonini SEN
Dem - Jerry Shriner SEN
Rep - Patrick Whalen SEN
Dem - Michelle Lippert REP
Rep - Ron Mendive REP
Rep - Terry Werner REP
Rep - Don Cheatham REP
Rep - Greg Gfeller REP
Rep - Jeff Ward REP

District: 4

Rep - John Goedde SEN
Rep - Mary Souza SEN
Con - Ray Writz SEN
Rep - Lucas Malek REP
Rep - Toby Schindelbeck REP
Rep - Elmer Currie REP
Dem - Anne Nesse REP
Rep - Kathleen Sims REP

District: 5

Rep - John Carlson SEN
Dem - Dan Schmidt SEN
Rep - Lucinda Agidius REP
Dem - Paulette Jordan REP
Dem - James Minser REP
Dem - Gary Osborn REP
Ind - David Suswal REP
Rep - Caroline Troy REP

District: 6

Dem - Pete Gertonson SEN
Rep - Dan Johnson SEN
Dem - Dan Rudolph REP
Rep - Thyra Stevenson REP
Rep - Jim Evans REP
Dem - John Rusche REP

District: 7

Dem - Casey Drews SEN
Rep - Sheryl Nuxoll SEN
Dem - Jessica Chilcott REP
Rep - Shauna Hillman REP
Rep - Shannon McMillan REP
Dem - Kenneth Meyers REP
Rep - Paul Shepherd REP

District: 8

Ind - Kirsten Richardson SEN
Rep - Steven Thayn SEN
Rep - Terry Gestrin REP
Rep - Ernest Walker REP
Rep - Brent Adamson REP
Rep - Lenore Barrett REP
Rep - Merrill Beyeler REP
Dem - Jodelyn Plass REP

District: 9

Rep - Abby Lee SEN
Rep - Monty Pearce SEN
Rep - Ryan Kerby REP
Rep - Howard Rynearson REP
Dem - Steve Worthley REP
Rep - Judy Boyle REP
Rep - Jeri Soulier REP

District: 11

Dem - Rita Burns SEN
Rep - Gregory Collett SEN
Rep - Steve Kren SEN
Rep - Patti Lodge SEN
Rep - Gayle Batt REP
Rep - Christy Perry REP

District: 22

Rep - Lori DenHartog SEN
Rep - Rich Jarvis SEN
Rep - Charles Porter SEN
Rep - John VanderWoude REP
Rep - Jason Monks REP

District: 23

Rep - Bert Brackett SEN
Dem - Mary Richards REP
Rep - Rich Wills REP
Dem - Spike Ericson REP
Rep - Steven Millington REP
Ind - CJ Nemeth REP
Rep - Pete Nielsen REP

District: 24

Dem - Shelley Gardner SEN
Rep - Lee Heider SEN
Rep - Lance Clow REP
Dem - Dale Varney REP
Rep - Stephen Hartgen REP
Dem - Catherine Talkington REP

District: 25

Rep - Jim Patrick SEN
Rep - Maxine Bell REP
Rep - Clark Kauffman REP

District: 26

Rep - Dale Ewersen SEN
Dem - Michelle Stennett SEN
Dem - Richard Fosbury REP
Rep - Steve Miller REP
Rep - Don Hudson REP
Dem - Donna Pence REP

District: 27

- Dean Cameron SEN
Rep - Scott Bedke REP
Rep - Fred Wood REP

District: 28

Rep - Jim Guthrie SEN
Dem - Lin Whitworth SEN
Rep - Ken Andrus REP
Dem - Marshall Evans REP
Rep - Lance Earl REP
Dem - Peggy Evans REP
Rep - Kelley Packer REP

District: 29

Dem - Roy Lacey SEN
Rep - Matthew Bloxham REP
Lib - Matthew Larsen REP
Dem - Mark Nye REP
Dem - Elaine Smith REP
Rep - Terrel Tovey REP

District: 30

Rep - Dean Mortimer SEN
Con - David Hay REP
Rep - Jeff Thompson REP
Rep - Steve Yates REP
Con - Robert Gorgoglione REP
Rep - Wendy Horman REP

District: 31

Rep - Steve Bair SEN
Rep - Neil Anderson REP
Rep - Julie VanOrden REP

District: 32

Dem - Bob Fitzgerald SEN
Rep - John Tippets SEN
Rep - Marc Gibbs REP
Dem - Alice Stevenson REP
Rep - Tom Loertscher REP
Dem - Ashlee Stalcup REP

District: 33

Rep - Bart Davis SEN
Rep - Ronald Lechelt REP
Dem - John Radford REP
Rep - Janet Trujillo REP
Rep - Linden Bateman REP
Dem - Jim Angelis REP

District: 34

Rep - Brent Hill SEN
Rep - Scott Smith SEN
Rep - Douglas Hancey REP
Rep - Ronald Nate REP
Rep - Dell Raybould REP

District: 35

Rep - Jeff Siddoway SEN
Rep - Van Burtenshaw REP
Rep - Danny Ferguson REP
Rep - Paul Romrell REP